top of page

KARANTİNADA BESLENME

Corona adıyla bilinen covid 19 virüsü bütün dünyada maalesef iş ve sosyal hayatın durmasına en önemlisi çoğu yaşlılardan olmak üzere bir çok can almaya devam ediyor.Bildiğiniz gibi virüslerle en iyi mücadeleyi bağışıklık sistemimiz gerçekleştirir.Bir çoğumuzun stok yaptığı bu dönemde hiç evden çıkmadan ne yapabiliriz ya da can sıkıntısından sürekli bir şeyler yiyorum diyen insan sayısı çok fazla.Bir kaç soruyu beraber cevaplayalım.

*Vİrüse karşı faydalı bir besin var mı?

Maalesef hayır.Hiç bir virüsü tek başına durdurabilecek bir besin mevcut değil.Fakat bağışıklık sistemimizi güçlendirebilmek adına bu dönemde vitamin almaya yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmek zorundayız.Doğal yollardan alınan vitaminler daha etkili olduğu gibi gerek görülen durumlarda eczanelerden takviye olarak alabileceğiniz vitamin kapsülleri de mevcut.

*Bağısıklık sistemimi nasıl güçlendirebilirim?

Yukarıda bahsettiğim gibi vitamin ve mineral almaya özen göstermemiz gerekiyor. düzenli aralıklarla evdeki oksijeni değiştirmek, tozu ve bakterileri atabilmek adına evlerimizi havalandırmalıyız.Bununla beraber kaliteli uyku da sizi güçlendirecektir.Her ne kadar zor olsa da mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışın.Unutmayın ki ailenizle berabersiniz.Uzun zamandır yapmak istediğiniz bir çok şeyi ev içinde yapabilir, bu süreçte gerçekten keyifli vakit geçirebilirsiniz.Kişisel hijyen de bu süreçte toplumsal sağlığımızı çok etkiliyor.Bu yüzden bu konuya da özen göstermeniz hepimiz açısından çok önemli.Beslenirken tek gruba değil (yağ,karbonhidrat,protein) dengeli beslenmeye özen göstermeniz gerekiyor. Tabağınızda her besin ögesinden 1 porsiyon olmasına mutlaka dikkat edin. Renkli besin ögeleri bağışıklığınızı güçlendirecektir.

*Spor yapmamız gerekiyor mu?

Evde kaliteli vakit geçirmek, sağlığınızı korumak ve kilonuzu düzenlemek açısından ciddi öneme sahiptir. Hepimizin gün içerisinde yaptığı spor aktivileri azaldı. Daha hareketsiz bir yaşam şekline geçiş yapmak zorunda kaldık. Haliyle vücut bu duruma alışamadığı için yağ depolamaya ve kilo almaya başlayacaktır.Karantinada çok kilo aldım dememek adına spor yapmaya özen göstermeniz gerekiyor.

*Taze yiyecekleri nasıl temin edebiliriz?

Yine bilindiği üzere market çalışanları bu süreçte doktorlar kadar fedakar şekilde çalışmaya devam ediyorlar.Dondurulmuş sebzeleri tercih edebilirsiniz veya bulunduğunuz noktanın manav ve marketlerinden haftalık olarak sebze ve meyvelerinizi temin edebilirsiniz.Açık olarak aldığınız sebze ve meyveleri sirkeli suda temizlemeyi ihmal etmeyin.

Diyet yapmak sadece zayıflamak veya kilo vermek anlamına gelmez. Bu çok yanlış bir bilgidir. Diyetin asıl anlamı sağlıklı beslenmedir. Vücudunuzu en sağlıklı formuna getirmektir. Yani sağlığınız için sağlıklı, dengeli ve yeterli beslendiğiniz sürece diyet yapmış oluyorsunuz. Beslenmenin (diyetin) en önemli olduğu zaman bu zaman olabilir.

*kilo vermemiz mümkün mü ?

Tabi ki mümkün. Profesyonel bir yardımla evde kalmak zorunda olduğumuz bu dönemi avantaja çevirebiliriz. Sonuçta bu durum sonsuza kadar sürmeyecek ve yaz mevsimi yaklaşıyor. Tekrar bikinilerimizi mayolarımızı giyip kendimizi tatillere atacağız. O gün geldiğinde fit olmayı hepimiz istiyoruz.İş yoğunluğundan diyet yapamıyorum eve geç geliyorum yorgun oluyorum gibi bahaneler de ortadan kalktığına göre aslında güzel bir başlangıç yapmanın tam zamanı.

*Online diyet nasıl yapılır?

Online diyet diyetisyeninizle yaptığınız görüşmeleri sesli veya görüntülü iletişim araçları ile yapabildiğimiz bir sistemdir.Yüz yüze yapılan görüşmelerden farkı da şu şekilde sıralayabiliriz: -Fiziki teması ve riski ortadan kaldırmış oluyoruz.

-Görüşmelerimizi görüntülü yaptığımızda yüz yüze yapılan görüşmelerden bir farkı olmuyor.

-Diyet listelerinizi size pdf olarak gönderiyoruz ve her an elinizin altında olmaya devam ediyor.

-Burada siz değerli danışanlara düşen ekstra görev her seansta tartılmak bel kalça ve göğüs ölçülerinizi almak ve benimle paylaşmaktır.

Geriye sadece zayıflamak ve sağlıklı olmak kalıyor.

DAHA GÜZEL BOL GÜNEŞLİ SAĞLIKLI GÜNLERDE YÜZ YÜZE GÖRÜŞEBİLDİĞİMİZ GÜNLER İÇİN KENDİNİZE DİKKAT EDİN VE EVDE KALIN!!!!

Tanıtılan Yazılar
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
bottom of page