top of page

HER YAŞ İÇİN MUCİZE BESİN KEFİR ve FAYDALARI

Kefir, sağlığa faydalarının saymakla bitmeyen ve ana maddesi süt olan, her yaşta herkesin güvenle tüketebileceği bir besindir. Kefir yoğurttan daha besleyicidir, bunun nedenini ise protein, temel mineraller ve B vitaminini kapsar. Ayrıca B1, B12 ve K vitaminleri yönünden de oldukça zengin bir besindir. Kefirin kilo aldırmadığının altını çizen Diyetisyen Sevinç Sevinçer, kefirle ilgili bilgi vermeye şu şekilde devam ediyor: "Kalsiyum ve magnezyum içeriği sayesinde sağlıklı bir sinir sisteminin temelini oluşturur. Aynı zaman da iyi bir fosfor kaynağıdır. Tok tutma özelliği de bulunan kefir aynı zamanda kilo da aldırmaz. Besin değeri oldukça yüksektir ve sindirimi kolay bir içecektir. Çocuklar, yaşlılar, hamileler ve menopoza giren bayanlar hiç tereddüt etmeden kefir tüketebilirler."

SAĞLIKLI ve UZUN BİR ÖMÜR İÇİN KEFİR İÇİN

Kefir, Kafkasya'da yapılan yöresel bir içecektir. Ama artık adını Dünya'ya duyurmaya başlamıştır. Gençlik sırrı, uzun ve sağlıklı yaşam iksiri olan kefir neredeyse her derde devadır. Bebekleri de metabolik hastalıklardan uzak tutmanın en doğal yollarından biri de kefirdir. Faydaları saymakla bitmeyen bu eşsiz içecek, bağırsakların dostudur. Bağırsaklarımızda 1,5-2 kilogram bakteri ve mantar bulunmaktadır.

Kefir fermantasyonla oluşturulmuş bir süt içeceği olmakla beraber, probiyotik bakteri ve maya karışımı için iyi bir örnek oluşturmaktadır. Kefir krema kıvamında, hafif ekşimsi tadı vardır.

Kefir de diğer bazı fermente ürünler gibi yeterli doz ve sürede verilirse insan ve hayvan organizmalarında sağlık için katkıları olan probiyotik olarak nitelendirilen fermente bir ürün grubundadır. Bu nedenle kefir de probiyotikler arasında değerlendirilebilir.

KEFİR BAĞIRSAK DOSTUDUR.

Sindirim sistemindeki mikroorganizmalar da faydalı ve zararlı diye iki gruba ayrılır. Faydalı mikroorganizmalara 'probiyotik mikroorganizmalar' denir. Probiyotiklerin faaliyetleri karaciğerimiz kadar önemli etkiye sahiptir ve yeterince tüketildiğinde bağırsaklardaki zararlı mikroorganizmaların bağırsak duvarına yapışma ve yayılmasını engeller. Bağırsaktaki sağlıklı mikroorganizmaların dengesinin bozulması birçok hastalığa neden olur.

Doğru beslenme şekliyle sindirim kanalının sağlığı korunmalıdır. Bunun için de probiyotikleri muhakkak yeterli miktarda tüketmeliyiz.

KEFİRİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ.

Kefir, en etkili probiyotik bakteri içeren besindir ve içindeki yararlı bakteriler bağırsak sisteminin güçlenmesinde devasa bir etki gösterir. Bağırsaktaki yararlı bakteri ve mantarların sağlıklı şekilde çoğalabilmesini ve yararlı olabilmesini sağlar. Düzenli kefir kullanımında bağırsaklar çalışır, bağırsak bozuklukları ortadan kalkar, şişkinlikler azalır ve daha sağlıklı bir sindirime sahip olunur. Sağlıklı bir bağırsak sistemi sağlıklı ve hastalıksız bir vücut demektir.

İştahsızlık, uykusuzluk, üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerji gibi durumlara da iyi gelen kefir, bebeklerin besinlerden alacağı vitamin ve mineralleri daha kaliteli alınmasına da yardımcı olur bu nedenle de bebek beslenmesinde de önemli rol üstlenir.

Doğumda anne florası ve çevrenin florası ile zenginleşir ve bu dost bakterileri anne sütü desteği ile hızlı bir şekilde kendisi için daha önemli olanları ön planda tutarak artar. Bu birliktelik böylece ölüme kadar devam eder.

KEFİR NASIL MAYALANIR

Pastörize edilmiş oda sıcaklığındaki sütün içerisine yeteri kadar (1 litre süte 30-40 gr. kefir tanesi) kefir mayası eklenerek karanlık bir yerde 24 saat bekletilir. Bu işlem için mutlaka cam kavanoz kullanılmalıdır, kefir tanelerine kesinlikle metal değdirilmemelidir. Mayalanma süresinin sonunda metal olmayan bir süzgeçten süzülür. Süzgeçte kalan kefir taneleri temiz mümkünse kaynamış soğumuş suyla yıkanıp tekrar süt e konur. Evde hazırlanan kefirin kullanım süresi 3 gündür, buzdolabında saklandığında 6-8 güne çıkabilir, marketlerde satılanların raf ömrü uzundur. Kefirin sıcak yemeklerle birlikte içilmesi probiyotik mayaların ölümüne sebep olabilir. Kefirin sağlık için faydalarından dolayı düzenli olarak tüketmeniz gerekir.

Diyetisyen Sevinç Sevinçer

Büyük Anadolu Hastanesi - Doğum Okulu


Tanıtılan Yazılar
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
bottom of page