top of page

CENNET HURMASI

Cennet hurması, Trabzon hurması olarak da adlandırılan bu besinin ana yurdu Çin ve Japonya’dır. Ülkemizde ise Karadeniz, Hatay ve Antalya civarında yetiştirilmeye devam edilmektedir. Bu meyvenin Türkiye’de ilk kez Artvin yöresinde yetiştirilmesi ve o zaman da Trabzon’a bağlı bir yer olması sebebi ile ‘Trabzon hurması’ denilmektedir. Müthiş bir tadı olan Trabzon hurması günlük beslenmenizde tatlı yerine tüketebileceğiniz nadir meyvelerdendir. Bu meyvenin tadını ya çok beğenirsiniz ya da hiç sevmezsiniz. Nedeni ise olgunlaşmamış hurmayı seçtiğiniz için tadını buruk bulmuş olabilirsiniz. Muz gibi Trabzon hurması da olgunlaştıkça tatlılaşan bir meyvedir. Trabzon hurması, A ve C vitamini, potasyum, folik asit ve lif açısından iyi bir kaynaktır. 1 adet Trabzon hurması diyetteki 1 adet meyve yerine tüketilebilir. Diyet lifi açısından oldukça zengindir. 100 gr cennet hurması 3,6 gr lif içerir. Antioksidan kapasitesi çok fazla olan bu besinin 100gr’ı 70 kalori içermektedir. Peki Trabzon hurmasının faydaları nelerdir; 1- TRABZON HURMASI KAN YAĞLARINI AZALTABİLİR. Hebrew Üniversitesi araştırmasına göre kolesterolden yüksek ve düşük diyetle beslenen iki fare grubu incelendi. Bu gruplardan biri aynı zamanda Trabzon hurmasıyla da beslendi. Normalde kan yağlarının yükselmesi beklenirken Tarbzon hurması yiyen gruptakilerin kan yağları beklenenin çok altına indi. Özellikle "kötü" (LDL) kolesterol ve trigliserid seviyelerinin düştüğü gözlendi. Ayrıca güçlü bir antioksidan deposu olan Trabzon hurması serbest radikallere karşı koruma becerisiyle kan damarlarını da koruduğu tespit edildi.

2- MÜTHİŞ BİR ANTİOKSİDAN KAYNAĞIDIR. Sağlık için yaralı olan değerli antioksidanları içerir. Taze meyvesi, likopen, -lutein, zea-ksantin, kripto-ksantin, beta-karoten ve A vitamini gibi diğer antioksidanları da içerir. Aynı zamanda bu bileşikler, çeşitli hastalık süreçlerinde rol oynayan, vücudun savunma sistemini bozan metaboliklere karşı, vücudumuzu koruyucu etki gösterir.

3- C VİTAMİNİ KANAĞIDIR. Trabzon hurması önemli bir C vitamini kaynağıdır. Kuvvetli bir antioksidan olan C vitamini, enfeksiyonlara (hastalıklara) karşı vücut direncini artırır. Günlük C vitamini gereksiniminin %12,5’ini 100 gr Trabzon hurması ile karşılayabiliriz.

4- BAKIR DEPOSUDUR. Bakır içeriği, bağışıklık sistemi desteklediğinden, savunma sistemini kuvvetlendiren enzim yapısına katılır. Yani, vücudu savunan mekanizmaların çalışmasına yardımcı olur. Bakır da en az mangan kadar bağışıklık sistemi desteklemesinin yanında, kırmızı kan hücrelerinin de yapımını sağlar.

5- MİDE VE BAĞIRSAK SORUNLARINA SON. Trabzon hurması, lif içeriğinin yüksek olması (100 gr cennet hurması 3,6 gr lif içerir) nedeni ile mide-bağırsak sisteminin çalışmasını sağlayarak, kabızlığı önleyecektir. Özellikle hamilelik döneminde en çok yaşanan sorunlardan biri olan kabızlığa günde bir Trabzon hurması tüketmek iyi gelecektir.

6- ŞEKER HASTALARI KONTORLLÜ TÜKETMELİDİR. Trabzon hurması yüksek lif içeriğiyle hipertansiyonu önlerken, kalp sağlığını da korumaktadır. Bağışıklığı kuvvetlendirerek, hastalıklara karşı koruyucu etki sağlar. Karbonhidrat içeriğinin yüksek olmasından dolayı, şeker hastalığı veya hamilelik şekeri olan bireylerin 1 orta boy cennet hurmasının yarısının bir ara öğünde tüketmeleri gerekmektedir. Yüksek karbonhidrat içeriğine bağlı fazla tüketildiğinde kan şekerini yükseltir. Diyabetli bireyleri dikkatli olması gerekmektedir.

Faydalarını anlatmakla bitmeyen meyvemiz Trabzon hurması için ara öğünlerinizde veya tatlı niyetine tüketeceğiniz sağlıklı birkaç tarifi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Lezzetli cennet hurması pekmezi yapın. Kaynatılarak şeker ilave edilmeden yapılan Trabzon hurması pekmezi, şeker ilave edilmediği için kahvaltılarda 1 tatlı kaşığı yenebilir. Ayrıca içine isteğe bağlı eklenen ceviz ve fındık pekmezin omega 3 içeriğini arttırdığından dolayı biyoyararlılığı artar. Böylece pekmezin glisemik ideksi düşer. Şeker hastası olan bireylerin 1 yemek kaşığı Sabah kahvaltılarında bu pekmezi almasında bir sakınca yoktur.

Yoğurtlu Hurma Cup Tarifi Malzemeler: • 1 kâse yoğurt • 3 tatlı kaşığı bal • 1 cennet hurması • Nar taneleri Tarif: Hurmaları soyup blenderdan geçiriyoruz. İyice püre haline geldikten sonra içine 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek karıştırıyoruz. Servis edeceğiniz kabın yarısına kadar yoğurt koyup diğer yarısına da püre ekliyoruz. En üstüne tekrar yoğurt ekleyip nar serpiyoruz. İsteğe göre ceviz de ekleyebiliriz. Afiyet olsun :)


Tanıtılan Yazılar
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
bottom of page