top of page

EVDE BİR ABUR CUBUR CANAVARI MI VAR?

Çocuklarımız bizim için en değerli varlıklar... Onlara her zaman doğru yolu göstermeye çalışıyor, geleceklerinde her hangi bir rahatsızlık veya huzursuzluk olmaması için çabalıyoruz... Daha onlara hamile kalındığı andan itibaren tüm ebeveynlerin üzerinde büyük sorumluluk duygusu oluşmaya başlıyor. Çocuklarımızın geleceği yönünde atacağımız adımları belirliyor, şüphesiz sağlıklı, kaliteli, mutlu ve huzurlu bir hayat sürmelerini diliyoruz. Onların sağlıklı olarak yetişmeleri ve ömür boyu sağlıklı bireyler olarak hayatlarını sürdürmeleri için ise yeterli ve dengeli bir beslenme düzenlerinin olması ve bu alışkanlıkların daha bebeklikten başlayarak kazandırılmasının önemi büyük. Maalesef büyük bir hızla fakat genellikle bilinçsiz bir çizgide büyüyen gıda sektörü, medyanın yanlış yönlendirmeleri, okullardaki yanlış beslenme stratejileri vb. çocuklarımızı tehdit ediyor ve onların ileride oluşabilecek obezite, diyabet, kalp rahatsızlıkları, metabolik sendrom gibi kronik rahatsızlıklara yakalanmalarına olanak veriyor.

Peki durmadan abur cubur yemek isteyen, dışarıya her çıktığınızda fast-food restoranlarına gitmek için direten, siz her ne kadar uğraşsanız ve didinseniz de her gün yeni çıkan besinlerden almak isteyen, hatta bu yönde istekleri hiç bitmeyen çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz?

Zor diyorsunuz muhtemelen, çünkü eminim ki çocuklar cidden çok ısrarcı ve kural tanımaz gibi görünüyorlar. Bir ebeveyn olarak ta buna dayanamıyor olabilirsiniz çoğu zaman, çünkü ne de olsa sizinde bir duygusal kırılma noktanız var. Bazı durumlarda ise yapılan bazı hatalarımız da vardır muhakkak, ne de olsa hepimiz insanız. Durmadan bir şeyler isteyen çocuğu yatıştırabilmek için yiyecekleri bir pazarlık aracı olarak ya da anlaşmazlıklarda rüşvet olarak ta kullandığınız olmuş olabilir. Ya da anne ve babalar olarak bazı durumlarda çocuğumuzu mutlu etmek için onu ödüllendirme yöntemi olarak ta yiyecekleri kullanmaktayız. Siz bu türde besinleri bu şekilde kullanmasanız bile öğretmenleri veya çocuğun bakımından sorumlu diğer kişileri bunu yapmaktan vazgeçirmek zordur. Kullanılan bu taktikler ise genellikle çocuklarımızın ihtiyaç duydukları besinler yerine her zaman için veya sıklıkla çok fazla şeker içeren besinleri, kolalı içecekleri, hamur işi veya bol miktarda çikolata, cips türünde yiyecekleri tercih etmeleri ile sonuçlanır. Bunlar gibi yararı olmayan besinleri hatalı bazı davranışlarımız nedeni ile çocuklar kendilerince bağımsızlık ve ebeveynleri üzerinde bir güç hissi ile özdeşleştirmeye başlar, sağlıklı tercihler verildiğinde ise kendilerini cezalandırılıyor gibi hissetmeyi öğrenebilirler. Bu nedenlerle öncelikle çocuklarınızı besinlerle ödüllendirmeye veya besinleri bir rüşvet olarak kullanmaya son vermeliyiz ki daha baştan hataya düşmeyelim. Bu konuda alabileceğiniz bir diğer önemli önlem ise çocuğun bakımından sorumlu kişiye de durumun ciddiyeti konusunda vereceğiniz eğitim olabilir.

Fast-food restorantlarının ve gıda şirketlerinin çocukların dikkatlerini çekmek için hiç durmadan ürettikleri çizgi film karakterleri ve oyuncaklar arasında zaten çocukların doğru tercihler yapması beklenemez, çünkü onlar hangi besinler onlar için uygun ve hangileri değil bunu bilemezler. Hoşlarına giden karakterlere veya oyuncaklara göre tercihlerini yapacakları kesindir. İşte bu nedenlerle oldukça kararlı olmalı ve bu gibi durumlarda da çocukların bitmeyen isteklerine karşı koymayı başarabilmeliyiz. Unutmayın bunu onların iyiliği için yapmaktayız. Evde bir abur cubur canavarı etrafa terör estiriyorsa neler yapmalısınız?

  • Öncelikle çocuğunuza siz iyi bir örnek olmalısınız. Çocuğunuzla gittiğiniz alışverişte ona “Kendimi ödüllendirmek için çikolata alacağım” dediğinizde bu çocuğun doğal olarak bu tip besinleri ödül olarak algılamasına neden olacaktır.

  • Eve mümkün olduğunca abur cubur niteliğinde besinleri almayın ve çocuğunuzun yanında bu tür besinler tüketmeyin.

  • Çocuklarınızı reklâmlar hakkında ve kullanılan satış stratejileri hakkında eğitmeye başlayın. Yaşı küçük olsa bile sizin karşıt görüşlerinizi örnek alacaktır.

  • Çocuklarınıza besinler ve sağlıklı beslenme konusunda eğitimler vermeye çalışın. Bu konuda zorlanıyorsanız bilginizi arttırmak için bir diyetisyenden yardım alın.

  • Çocuklarınızı piyasada bulunan besinlerden maalesef tamamen uzaklaştırmanız mümkün olmayacaktır. Dolayısı ile zaman zaman bu tür besinlerin yerine geçebilecek daha sağlıklı besinler hazırlamaya çalışın veya ürünlerin içinde daha sağlıklı olanları ayırmaya çabalayarak bu alternatifleri çocuklarınıza belirli fakat uzun süreli aralıklarla sunun.

  • Fast-food dan çocuklarınızı mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın, eğer bu konu ile ilgili sorun yaşıyorsanız, evde daha sağlıklı alternatifleri çocuğa sunabilirsiniz. Örneğin Hamburger ve patates kızartması isteyen çocuğa evde hazırlayacağınız ızgara köfte içeren tahıllı ekmekten yapılmış bir sandviç, fırında üzerinde çok hafif yağ gezdirerek pişireceğiniz 2-3 ince dilim patates ve yanında 1 bardak ayran vermeyi deneyebilirsiniz.

Diyetisyen Sevinç Sevinçer

Büyük Anadolu Hastanesi - Doğum Okulu


Tanıtılan Yazılar
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
bottom of page