top of page

DOĞRU EMZİRME NASIL OLMALI?

DOĞRU EMZİRME NASIL OLMALI?

Hemen doğum sonrası hazır hastanede iken hemşirenizden ve doktorunuzdan yardım istemekten çekinmeyin. Doğumdan sonra ilk 30 dakika içerisinde bebeğinizi emzirmeniz gerekmektedir. Öncelikle rahat bir pozisyonda ve sırtınız dik bir şekilde oturun gerekirse bir yastıkla sırtınızı destekleyin ve bebeğinizi kucağınıza alın. Bunu yaparken siz bebeğe doğru eğilmeyin bebeği size doğru getirin. Bebeğinizi kolunuzda tutarken size olan yakınlığını ve bebeğin rahat pozisyonda yatmasını sağlamak için bir yastıktan destek alın. Bir elinizle bebeğin baş ve boynunu desteklerken diğer elinizle memenizi tutun. Meme başınızı bebeğin ağzına ileri geri dokundurarak bebeğinizi emmesi için uyarın. Bir diğer yöntemde bebeğinizin burnuna dokunduğunuzda bebek emme için ağzını açacaktır.

Bebeğin memenin sadece ucunu değil tüm kahverengi kısmını ağzına aldığından emin olun. Bu esnada bebeğinizin burnunun kapanmadığına ve nefes aldığına da dikkat edin. Bunun için memenizi emme sırasında üst tarafından biraz bastırabilirsiniz. Bu da bebeğin emerken rahat nefes almasını sağlayacaktır. Eğer bebeğiniz memenizin sadece uç kısmını ağzına alıp emerse uç kısmı kısa sürede ağzından düşürecek ve emmeyi bırakacaktır. Başarılı bir vakumlama da yapamayacağı gibi, meme ucunun ezilip örselenmesine ve çok acılı çatlakların oluşmasına neden olacaktır. Bebeğin önce bir memeyi tamamen (yaklaşık 20 dakika yeterlidir) emmesine izin verin daha sonra diğer memeye tutun. Bebek hala aç ise emmeye devam edecektir. Devam etmediği taktirde bir sonraki emzirmede ilk önce boşalmayan ikinci memeyi verin.

Göğüsleriniz dolgun kalıyorsa memedeki sütü sağarak süt birikmesini engelleyin. Yeterince boşaltılmayan memeler annenin ateşinin yükselmesine neden olabilir.

Bebeği memeden almak istediğinizde de öncelikle bir parmağınızı bebek ağzının bir köşesinden içeri sokarak emme işlemine son verin daha sonra memenizi bebek ağzından çıkarın. Emme devam ederken memenizi çekmeniz yine meme başı yaralarına sebebiyet verir.

HANGİ SIKLIKTA EMZİRMELİYİM?

Yeni doğan bebekler ortalama iki saatte bir emmek isterler. Ağlayarak ya da aranarak size işaret verirler. Bebeği her istediğinde emzirin. Bu başlangıçta çok yorucu olabilir, bebek büyüdükçe kendi emme takvimini oluşturacaktır, sabredin. İlk günlerde bebeğiniz özellikle sıcak ortamda bulunuyor ya da çok giydirilmişse uzun süre uyuya kalabilir. Bu zaman zarfında ememeyen bebekte kan şekeri düşmeleri görülebilir. Bu durumda bebeğinizi uyandırıp emzirebilirsiniz.

Diyetisyen Sevinç SEVİNÇER

Büyük Anadolu Hastanesi- Doğum Okulu


Tanıtılan Yazılar
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
bottom of page